Magazyn to niezwykle ważne miejsce, w którym składowane są wszystkie produkty oraz wyroby producenta. Należy pamiętać, że niektóre rzeczy ulegają bardzo szybko zepsuciu, dlatego powinny być przechowywane w specyficznych warunkach.
Rodzaj magazynu
Magazyny do wynajęcia są idealną propozycją dla młodych przedsiębiorców, którzy potrzebują gdzieś składować swoje wyroby. Wielkość magazynu oraz jego konstrukcja jest uzależniona od branży w jakiej działa firma. Należy mieć na uwadze, że obecne magazyny budowane są z bardzo wytrzymałych materiałów, dlatego bez większych problemów powinny posłużyć przez wiele lat. Kluczowy jest też rodzaj magazynu, ponieważ można wyróżnić magazyny otwarte, półotwarte oraz zamknięte. Najtańszy jest wynajem magazynu otwartego, ponieważ nie wymaga on żadnych zabezpieczeń i składowany jest w nim raczej tani towar, taki jak piasek lub żwir. Magazyny otwarte to z reguły zwykłe place, które są otoczone specjalnym paskiem.
Wybór powierzchni magazynowej
Należy pamiętać o prawidłowym dopasowaniu powierzchni magazynowej. Lepiej to przemyśleć wcześniej, żeby później nie być zaskoczonym, jeżeli coś się nie będzie zgadzać. Towar przechowywany jest z reguły na powierzchni składowej, która jest tak określana w większości krajów europejskich. Warto jednak mieć na uwadze, że w magazynach jest jeszcze powierzchnia komunikacyjna, która jest wykorzystywana do transportu towarów znajdujących się w magazynie oraz powierzchnię biurowo-administracyjną. Obydwa miejsca są ważne, dlatego powinny być właściwie zaprojektowane, żeby wszystko działało poprawnie. Działalność firmy w dużej mierze zależy od transportu, który jest jednym z ważnych czynników w łańcuchu dostaw. Towary muszą być gdzieś transportowane, a tym miejscem jest oczywiście magazyn. Zanim ruszą w dalszą drogę muszą spędzić tu określoną ilość czasu. Ważne, żeby warunki, które panują w magazynie były właściwie dostosowane do składowanych produktów.
Składowanie produktów w magazynach logistycznych
Takie rozwiązanie sprawi, że znacznie dłużej pozostaną one świeże lub zdatne do użytku. Warto wyróżnić też magazyny otwarte, które nie są w żaden sposób zabezpieczone. Niektóre wyroby, takie jak piasek oraz żwir nie potrzebują zamkniętych i osłoniętych konstrukcji, ponieważ czynniki atmosferyczne im nie szkodzą. Jeżeli posiadamy jednak więcej pieniędzy to warto wypróbować zamknięte magazyny logistyczne, które są całkowicie obudowane i zapewniają pełną ochronę przed opadami deszczu. Można wyróżnić także magazyny specjalne, które służą do przechowywania niebezpiecznych materiałów, takich jak materiały wybuchowe. W takiej miejscach powinni pracować jednak wykwalifikowani ludzie, którzy będą wiedzieli jak się zachować w sytuacji niebezpieczeństwa. W magazynie prowadzona jest również szczegółowa dokumentacja obrotu towarów.