Marzenia zawsze warto spełniać, nawet jeśli są one dosyć przyziemne. Nawet jeśli polegają na spełnianiu pewnych materialnych zachcianek, nie ma niczego złego w koncentrowaniu się na nich czy nawet tworzeniu z nich sensu swojego życia. Człowiek musi mieć do czego dążyć. Najpierw domaga się więc własnego mieszkania, a potem, gdy już osiąga te własne cztery kąty, marzy o nowym samochodzie, który finansuje błyskawicznie poprzez kredyt na samochód. Lepiej przecież taki kredyt wziąć i nawet delikatnie się zapożyczyć, niżeli kompletnie rezygnować ze swoich marzeń. Pożyczki mogą być zaciągane w sposób rozsądny i racjonalny. Poprzez zwrócenie uwagi na ich poszczególne parametry można łatwo dojść do tego, kiedy taka pożyczka okaże się dobra, a kiedy jednak nie do końca.
Większości osób, a przynajmniej takiemu przeciętnemu kredytobiorcy na pewno będzie zależeć głównie na tym, by kredyt samochodowy był jak najtańszy, czyli by kosztował go od samego początku jak najmniej pieniędzy. W idealnym świecie pożyczki miałyby zerowe oprocentowanie, ale taki świat nie istnieje, a banki muszą na czymś zarabiać. Kredyty samochodowe mogą być jednak w różnoraki sposób oprocentowane. Różnić będzie je także wysokość prowizji, co wpłynie zawsze na ich ostateczny koszt. Przed zaciągnięciem kredytu, czyli przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy z bankiem, koniecznie trzeba też dowiedzieć się, ile w danym przypadku ma wynieść okres kredytowania oraz z jakimi konkretnymi konsekwencjami trzeba będzie się mierzyć, gdy z jakiegoś powodu złamie się warunki umowy, czyli przede wszystkim gdy nie spłaci się wybranych rat w określonym terminie.
Innymi parametrami, oceniającymi kredyt na samochód, są natomiast zabezpieczenia wymagane przez bank. Najpopularniejszą ich formą będzie oczywiście klasyczne ubezpieczenie (zwłaszcza ubezpieczenie OC), ale czasami banki mogą wymagać również innych zabezpieczeń, więc tego trzeba się po prostu dowiedzieć, zawczasu uzyskując od tych placówek wszystkie ważne informacje.